Még tart a szezon. Szerencsére az idei szép terméssel örvendeztette meg a meggy-rajongók népes táborát. Itt az ideje a meggyes ebéd-süteményeknek, tikkasztó kánikulai napokon az illatos-hűs meggyleveseknek, selymes meggy-mártásnak egy finom, főtt marhaszelet, vagy sült pulykacomb mellé. No és a befőzés, magozva, befőttnek és szörpnek egyaránt érdemes akár néhány üveggel is elraktározni a nyár egyik meghatározó és igazán finom ízéből, a meggyből.
Ha már mindezen túl vagyunk és még meggyünk is, kedvünk is van, miért ne próbálkoznánk meg a zamatos, desszertbor jellegű meggybor készítésével?
Bátran állítom, hogy nagyon egyszerű mutatvány.
Milyen fajtájú meggyből lehet bort készíteni? Bármilyenből, de a legjobb a cigánymeggyből készül.
Minden kg jól megmosott (nem kimagozott, csak leszárazott), kézzel jól összezúzott meggyhez 15 dkg cukorból és 8 dl vízből főzött és lehűtött levet keverünk. Megfelelő méretű edényben - mondjuk öt literes uborkás üvegben - töltjük (ha van bor érleléshez használatos üvegballonunk, még jobb) papír- vagy ruha szalvétával az edény száját letakarjuk ( a fotón látható tető nincs rászorítva) és várunk. Ügyeljünk arra, hogy az edényt csak 3/4 részéig töltsük. Az erjedés pár nap múlva beindul és körülbelül 3-4 hétig tart. Ennek vége felé egyszer-kétszer felrázzuk. Ha az erjedés befejeződött, tiszta vásznon, vagy szűrőn óvatosan átszűrjük és körülbelül ugyanennyi idő elteltével a letisztult bort még egyszer átfejtjük. Palackozzuk, mint a nagyok és hűvös kamrába, pincébe tároljuk fogyasztásig. Ezzel várjunk legalább 2-3 hónapot, mert a jó bornak érnie kell.
Jó kísérletezést.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése