"Termésük alakja és formája igen változatos lehet. Egyes feltételezések szerint a tök őshazája India és Kína lehetett, onnan került Európába. A magyar nép hívja dinkának, főzőtöknek, de úri töknek is. A tök szára több méterre elfut a talajon, fénykedvelő, az árnyékot nem szereti, és az alacsony hőmérsékletet sem tűri jól. Termése toktermés. A főzőtök megérve halványsárga színű. A tök rokona az uborkának, a patisszonnak és a cukkininek is. Az étkezési tök sokoldalú kultúrnövényünk, amelyet étkezési célra, takarmánynak és olajáért is termesztik. A főzőtök levében szerves nátrium és só található, amiket a máj nagyon jól tud hasznosítani. A cukorbetegségben szenvedőknek ajánlott a nyers tök fogyasztása, mivel a só és a nátrium a vérbe felszívódik, és ezzel egy időben csökken a vér cukortartalma.
A főzőtök fiziológiás értékei elmaradnak a többi zöldségfajétól, mivel fehérje-, zsír-, és szénhidráttartalma csekély, ugyan úgy, mint vitamintartalma, viszont fontos értéke a kiváló rostanyag és a biológiailag tiszta víztartalom.
A termésben található magvak gazdagok fehérjében és esszenciális zsírsavakban, de található bennük még fitoszterol, E-vitamin, szelén, mangán, réz és cink is. Érdemes felfedezni ezt a sokszínű zöldséget. Az étkezési tök népszerűségét a változatos felhasználhatóságának köszönheti. A maximum 1-2 kg-os termések kedvelt alapanyagai a háziasszonyok egészséges ételeinek. Ha piacon vásároljuk, bizonyosodjunk meg róla, hogy zsenge tököt vásárolunk, és nem “kőkemény” héjút, mert akkor meggyűlhet a bajunk nem csak a megpucolásával, hanem az elkészítésével is. Ha a tök szára friss, akkor nyugodtan megvehetjük. A magyar konyha leginkább főzeléket, levest készít belőle, de van, ahol mártások alapanyagaként is felhasználják. Egyes helyeken a zsenge tököt ugyan úgy kirántják, mint rokonát, a csillagtököt. Tölteni szintén a gyenge tök a legalkalmasabb, de a nagyoktól sem kell megriadnunk. Ezeket érdemes meggyalulni. Ha előre előkészített gyalult tököt vásárolunk, érdemes alaposan megvizsgálni, mert olykor a rafinált piacos a gyengébb minőségű árut is “rásózza” a gyanútlan vásárlóra. A gyalult tök jól viseli a mélyhűtést, ezért sok háztartásban télre zacskókban nyersen lefagyasztják. A laska tököt például kifejezetten téli eltartásra termesztik. A tökvirágokat palacsintatésztába mártva olajban kisüthetjük.
A tökmagot rendkívül sokoldalúan hasznosíthatjuk, tehetjük pogácsába és kenyérbe is. A pirított és sózott tökmag kedvelt csemege. Ha szándékunkban áll konyhakertben termelni, úgy számoljunk vele, hogy négyzetméterenként 2-6 termést ad. A tököt a spanyolok hozták Európába az 1500-as években. Sokan nem tudják, de a tök is megbarnul fény hatására. Az öreg, kemény tökből régi magyar hagyományként töklámpás készíthető.
Tökbefőtt
Hozzávalók (4 fő): 6 kg hámozott, darabolt tök; 6 l hideg víz; 3 dl 10%-os ecet; 6 cs vaníliás cukor; 1,5 kg cukor; 3 dl citromlé; 6 db fahéj; 3 ananász vagy vilmoskörte aroma.
Elkészítés: A tököt a vízben az ecettel 24 óráig áztatjuk. Majd leszűrjük, és újabb 6 liter vízben a többi hozzávalóval együtt fél/egy óráig főzzük. Ha elzárjuk, hozzáadjuk az aromákat, és már mehet is az üvegbe.
Tökdzsem
Hozzávalók (4 fő): 1,5 kg spárga tök (kb. 1 kg lesz tisztán); 50 dkg cukor; 1 db citrom; 1 mk reszelt gyömbér.
Elkészítés: A spárga tököt meghámozzuk, magját kikaparjuk, húsát mokkacukor nagyságú kockára vágjuk. Tálba tesszük a felkockázott tököt, és minden kg tökhöz 50 dkg cukrot, 1 reszelt citromhéját és a levét, valamint egy mokkáskanál reszelt gyömbért keverünk. Egy napig állni hagyjuk, majd a képződő levet leöntjük, felforraljuk, majd a tökkockákat beletéve, sűrűre főzzük, (botmixerrel kicsit összetörhetjük). Üvegbe szedjük, lezárjuk és száraz dunsztba rakjuk.
Gombás tökleves keletiesen
Hozzávalók (6 fő): fél kg gyalult tök; fél kg laskagomba; 15 dkg kolozsvári szalonna; 1 fej hagyma; 4 gerezd fokhagyma; 2-3 chili; 1 ek garam masala; 1/2 ek őrölt kömény; 1/2 ek őrölt koriander; 1 tk kurkuma; 1 doboz tejföl; 1 csokor petrezselyem; fél csokor koriander; citrom.
Elkészítés: A hagymát apróra vágjuk, a szalonnát felkockázzuk, és elkezdjük pirítani. Később hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, majd az apró darabokra vágott chilit. Jöhetnek a fűszerek, ezekkel együtt süssük még 1-2 percig. Adjuk hozzá a tököt és a gombát, keverjük el, majd öntsük fel vízzel vagy zöldségalaplével (lehet kockából is). Fél órát főzzük. Sózzuk, majd habarjuk be tejföllel. Tálaláskor csavarjunk bele frissen citromlevet, és hintsük meg korianderrel és petrezselyemmel. Kínáljuk rizzsel.
Kapros-tökös-túrós lepénytorta
Hozzávalók (4 fő): 1 cs leveles tészta (275 g); 1 közepes, zsenge tök (kb 50 dkg); 50 dkg krémestúró; 2 dl tejföl;18 dkg cukor; 2 nagyobb tojás; 1 csokor kapor apróra vágva; 1 kk só.
Elkészítés: Egy kerek sütőformát kibélelünk leveles tésztával, majd hűtőbe tesszük, amíg elkészítjük a tölteléket. A tök magjait eltávolítjuk, meghámozzuk, legyaluljuk, hozzákeverjük a sót, és 10 percet állni hagyjuk. A túrót, a tejfölt, a tojásokat és a cukrot jól összekeverjük. A gyalult tököt egy szűrőbe tesszük, folyóvíz alatt kimossuk belőle a sót, kinyomkodjuk a levet, és a túrós keverékhez adjuk az aprított kaporral együtt. A jól elkevert tölteléket a behűtött leveles tésztára öntjük, és előmelegített sütőben készre sütjük.15 perc pihentetés után szeletelhetjük. Porcukorral megszórva kínáljuk.
Bundázott tökrudacskák sütőben
Hozzávalók (4 fő): 1 db zsenge tök (kb. fél kilós); 125 g natúr joghurt; 1/2 csokor kapor; zsemlemorzsa; 5 dkg parmezán sajt; só; bors.
Elkészítés: A tököt meghámozzuk, hosszában kb 1 centi vastag szeletekre vágjuk, a szeleteket pedig rudakra. Besózzuk a tökrudakat, állni hagyjuk negyed órát, átöblítjük vízzel, konyhai papírtörlőn leszárítjuk. A joghurtba keverjük a finomra vágott kaprot, sózzuk-borsozzuk. A zsemlemorzsába reszeljük a parmezánt. A tökrudakat a kapros joghurtba mártjuk, majd megforgatjuk a sajtos morzsában. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk (úgy, hogy ne érjenek egymáshoz). Légkeverésen 200 fokra előmelegített sütőben kb 25-30 perc alatt aranyszínűre sütjük.
Túrós tökfasírt
Hozzávalók (4 fő): 50-60 dkg zsenge tök; 25 dkg túró; 1 közepes hagyma; 1 tojás; 2-4 ek liszt; 1 kis csokor petrezselyemzöld; 1 kis csokor kapor; só; frissen őrölt bors.
A sütéshez: napraforgó olaj
Elkészítés: Hosszában félbevágjuk a tököt, kikaparjuk a magját, meghámozzuk és legyaluljuk. Hozzákeverjük a túrót, a nagyon apróra vágott vagy reszelt hagymát, a tojást és a lisztet. (Az utóbbi mennyisége a túró nedvességétől függően változhat.) Jól elkeverjük a masszát, majd aprított kaporral, petrezselyemzölddel, borssal és végül sóval ízesítjük. Két kanál segítségével kisebb pogácsákat szaggatunk a keverékből, és forró olajban mindkét oldalukat aranysárgára sütjük.
Olaszos töltött tök
Hozzávalók (2 fő): 1 db kis, zsenge tök; 25 dkg darált sertéshús; 30 dkg gomba (konzerv is lehet); 4-5 paradicsom vagy 40 dkg hámozott paradicsomkonzerv; 1 hagyma; 2 gerezd fokhagyma;15 dkg apró tészta; reszelt sajt; olívaolaj; bazsalikom; szurokfű (oregánó); bors; só.
Elkészítés: A kb. 30 cm-es tököt megmossuk, hosszában elfelezzük, meghámozzuk, kimagozzuk. Kívül-belül besózzuk, és üregével leborítva, állni hagyjuk. A paradicsomot meghámozzuk, apróra felvágjuk (a konzervparadicsomot is aprítsuk fel egy kicsit), a gombát szintén megtisztítjuk, feldaraboljuk. A finomra vágott hagymát kevés olajon megpároljuk, rátesszük a darált húst, fehéredésig kevergetjük. Rátesszük a gombát (a konzervet levével együtt), a paradicsomot (konzervet) és a fokhagymával, bazsalikommal, szurokfűvel, sóval, borssal fűszerezzük. Fedő alatt 15 percig pároljuk. Nem kell teljesen készre főzni, de az ízek álljanak össze. Közben a tésztát kifőzzük. A mártást szűrőkanállal – hogy a leve visszamaradjon - a lecsepegett tökhajókba töltjük. Nem baj, ha nem fér bele mind. A tésztát elkeverjük a visszamaradt mártással, és egy kisebb méretű tepsibe, tűzálló tálba öntjük. Erre ültetjük a megtöltött tököket.Jól megszórjuk reszelt sajttal, lefedjük, és 45 perc alatt készre sütjük.
Édes kapros-tökös tejespite
Hozzávalók (4 fő): 80 dkg durvára reszelt tök (2 kis tök megtisztítása után ennyi tökhús maradt tisztán); 50 dkg liszt (fele sima, fele rétes); 10-13 dkg cukor; 4 tojás; 5 dl tej; vaníliás cukor/ vanília kivonat; 1 csokor kapor; 4-5 dkg vaj; csipet só.
Elkészítés: A reszelt (nem gyalult!) tököt picit besózzuk, állni hagyjuk, majd kinyomjuk a levét. Közben előmelegítjük a sütőt, kivajazunk vastagon egy közepes tepsit. A lisztből, tojásból, cukorból, tejből sűrű palacsintatésztát keverünk. Hozzáadjuk a kinyomkodott tököt, az apróra vágott kaprot és a vaníliát. Beleöntjük a tepsibe, a tetejére csipkedjük a maradék vajat, és kb. 45 perc alatt szép pirosra, ropogósra sütjük. Kicsit kihűtjük, porcukorral megszórjuk, és ehetjük.
Magyaros tökös csirke
Hozzávalók (2 fő): 500 g csirkemell; 500 g gyalult tök; 1/2 csokor friss kapor; 1 vöröshagyma; só; bors; édesnemes fűszerpaprika; ételízesítő; őrölt fűszer kömény; olívaolaj.
Elkészítés: A tököt tegyük egy kiolajozott tepsibe, szórjuk meg sóval, borssal, aprított kaporral, paprikával, ételízesítővel. Forgassuk össze alaposan. A hagymát és a csirkét kockázzuk fel. Kevés olajon pirítsuk meg a hagymát. Tűzről levéve fűszerezzük sóval, borssal, paprikával, köménnyel. Öntsünk bele egy kicsi vizet, tegyük vissza a tűzre. Tegyük bele a húst, és fehéredésig kevergessük. A tök tetejére öntsük rá a csirkét. Alufóliával lefedve süssük meg. A végén fólia nélkül süssük még 10-20 percig.
Tökben sült fokhagymás csirkemellfalatok
Hozzávalók (2 fő): 1 kisebb főzőtök; 20 dkg csirkemell filé; 1 fej vöröshagyma; 1 gerezd fokhagyma; 1 tk só; 1,5 tk ételízesítő; 1 zacskós előgőzölt barnarizs fele.
Elkészítés: A zacskós rizst feltesszük 1 tk ételízesítővel és 1 l vízzel főni. A tököt megszabadítjuk a héjától és hosszanti irányban félbevágjuk. Kimagozzuk és besózzuk. A hagymát megpucoljuk, és karikázzuk, a tök belsejébe fektetjük egyenlő arányban. A csirkemellet csíkozzuk, 1/2 tk ételízesítővel megszórjuk, rányomjuk a fokhagymát, és a hagymára tesszük elosztva. Előmelegített sütőben egy kis tepsin, kevés vízre helyezve, 40 perc alatt puhára sütjük. Eközben megnézzük a rizst, ha már puffadt a zacskó a rizstől, akkor jó. Kivesszük, fölül elvágjuk, kiszórjuk egy tálba, és a felével már tálalhatjuk is a tököt.
Rakott tök
Hozzávalók (4 fő): 0,5 kg darált sertéshús (lehet csirke is); 1 bögre rizs (barna vagy fehér); 1 közepes db vöröshagyma; 2 gerezd fokhagyma; 3 dl tejföl; 1 kg közönséges tök; 1 szál kapor; sóízlés szerint; bors ízlés szerint; majoranna ízlés szerint; füstölt pirospaprika ízlés szerint.
Elkészítés: A húst a hagymákkal kevés olajon megpirítjuk, kevés kaporral, sóval, borssal és majoránnával fűszerezzük. Amikor levet enged, akkor a pirospaprika, és kevés erős pista mehet bele. A rizst előfőzzük, és a raguval összekeverjük. Ha kell, után fűszerezünk. A tököt legyaluljuk, sózzuk. A tepsi aljára mehet a rizses ragu fele, majd rá a tök, a ragu másik fele. A tejfölt paprikával, sok kaporral és sóval kikeverjük, ráöntjük a tetejére. Kb. 20 perc alatt összesütjük.
Sajtos rakott tök
Hozzávalók (4 fő): 1 db közepes zsenge tök (kb. 1,5 kg); 100 g füstölt sajt; 100 g pizza mozzarella; 2 db tojás;1 kis doboz tejföl; 1 közepes fej lilahagyma; 1 kis csokor kapor; só; zsemlemorzsa; olívaolaj.
Elkészítés: A tököt meghámozzuk, és kb. 6 cm-es darabokra vágjuk, majd a darabokat kisebb cikkekre. Egy jénai tálat olívaolajjal kikenünk, és meghintjük zsemlemorzsával. Az aljára beleteszünk egy sor tököt, megsózzuk és egyenletesen elosztjuk rajta a kis darabokra vágott füstölt sajtot. Meghintjük zsemlemorzsával és rátesszük a következő réteg tököt. Sózzuk, majd a hagymát -vékony karikákra vágva-szétterítjük rajta. Újabb adag zsemlemorzsa következik. A tejfölt elkeverjük az egész tojásokkal és az apróra vágott kaporral. Ezt a keveréket rálocsoljuk a rakottasra, hogy mindenhova jusson. A tetejére újabb réteg tököt teszünk, meghintjük zsemlemorzsával. A tetejére kevés olívaolajat locsolunk és közepesen meleg sütőben, 180 C-on kb. 30 perc alatt megsütjük. (Nem kell lefedni.) Ekkor kivesszük a sütőből és beborítjuk a szeletelt mozzarellával. Visszatesszük még pár percre, míg szépen megpirul.Tejföllel meglocsolva tálaljuk.
Tökös-mákos rétes
Hozzávalók (4 fő): 1 cs réteslap; 15 dkg mák; 15 dkg cukor; 1/2 főzőtök vagy 1/2 kg mirelit tök(kapor nélkül!); 2-3 ek tejföl; 1 marék mazsola; olaj (kenéshez); 1-2 ek búzadara.
Elkészítés: A mákot összekeverjük a cukorral, majd ledaráljuk. A tököt meghámozzuk, félbevágjuk, magját kivájjuk, lereszeljük. A reszelt tököt a darált cukros mákhoz és a mazsolához keverjük. A réteslapot nedves konyharuhán kiterítjük, óvatosan lapokra szedjük. A lapokat egyesével, ecsettel vékonyan megkenjük olajjal és 2-3 lapot egymásra fektetünk. Az egyik szélére halmozzuk a töltelék 1/3 részét, megszórjuk egy kevés búzadarával, hogy a tök esetleges levét megfogja. Így nem ázik el a rétesünk. Konyharuha segítségével óvatosan feltekerjük. Kikent tepsibe tesszük, a tetejét lekenjük olajjal és tejföllel. Hasonlóképpen járunk el a másik 2 adaggal. Forró sütőben 20-30 perc
alatt aranyszínűre, ropogósra sütjük. Porcukorral meghintve tálaljuk."
rántott tök
A közlés az Erdélyi Magyar Hírlap-ban közölt írás másolata
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése