Kíváncsi gasztrobloggerek figyelem! Egy letűnt korokat idéző, finom, friss ízű főzeléknövényről mesélek pár szóban. Ha most lemondóan legyintünk mert úgy gondoljuk mindez a múlté, akkor örömmel jelenthetem, a kerti laboda vetőmagja manapság is elérhető. Úgyhogy bátraké a szerencse...vessünk labodát, készítsünk belőle egyszerűen elkészíthető, tápláló főzeléket, krémlevest!
Kerti laboda (Atriplex hortensis)
A régi idők kitűnő főzeléknövénye volt. Különféle színű változatai a zöld, égőpiros és a rózsaszín, mind szemet gyönyörködtető kerti díszek. Elérheti a 2 m-es magasságot is. Jóízű főzelék készíthető belőle. Ezenkívül gyógyító, serkentő hatása is van.
Közép-ázsiai vagy dél-európai eredetű. Már a középkorban ismert főzeléknövény volt. Jelenleg főként Nyugat-Európában termesztik nagyban. Szükebb környezetünkben szinte ismeretlen és csupán egyes dísznövény-változatait találjuk.
Spenót helyett használható, sokáig és könnyen szedhető, és levelei puhábbak. Sokat terem, nagy tömegű levelet ad, melynek súlya elérheti a 2–4 kg-ot egy m2-en. Igénytelen növény, kevés munkával is terem. Ásványi sókat jelentős mértékben, vitaminokat mérsékelten tartalmaz. Fogyasztása a szervezetre kiegyenlítő hatást gyakorol.
Levélzete jellegzetesen háromszög alakú, változata szerint különböző színű. Kellő csapadék mellett bő termést ad. Különböző fajtái ismretek. A zöld levelű kerti laboda zsenge, puha levelei, hajtásai fogyaszthatók. Nyár végéig szedhető, és 2 m-re is megnő. A piros levelű kerti laboda ragyogó piros színű. Díszzöldségnek is különleges, 2–2,2 m magasra nő. A rózsaszínű kerti laboda szára pirosas, levélzete rózsaszínű, a növény igen díszes. Levelei fogyaszthatok, 2,5 m-re is megnő.
Főnövényként márciusban tápdús, jó vízgazdálkodású talajba helyre vetjük 1-2 cm mélyre. Tenyészterülete folytonos szedésre 20–30 x 10–20 cm, díszzöldségnek 50–60 x 50–50 cm. Beéri kapálással és gyomirtással. Szükség szerint öntözzük, mert akkor zsengébb és több fogyasztható levelet, fiatal hajtásrészt kapunk. A leveleket, hajtásokat kézzel szedjük, fiatalabb korban kaszálhatjuk is. Pár nap után megöntözzük, így sarjad és jól bokrosodik. Virágzásig mind a három változat levelét, zsenge hajtását szedhetjük. Lehetőleg frissen használjuk fel, 0 °C-on is csupán 5-6 napig tartható el.
Friss, jóízű főzelék készíthető belőle. Bélmozgást serkentő hatása közismert. Általában úgy készítjük el, mint a spenótot.
Labodafőzelék alföldiesen
1 kg tisztára mosott kerti laboda-levelet sós vízben puhára főzünk. Leszűrjük, és apróra összevágjuk. Rántást készítünk, majd 5-6 gerezd tavaszi fokhagymát reszelünk bele. Kissé megfuttatjuk, majd a főtt labodát hozzáadjuk. Saját levével felöntjük, és besűrítjük. Tükörtojással vagy paprikás, húsos lével tálaljuk.
Ráadásnak leves Erdélyből a Mindmegette ajánlásával:
Korpaciberés laboda csorba(leves)
Hozzávalók:
3 nagy marék vörös laboda
1 fej hagyma
2 kanál olaj
2 marék rizs
50 dkg csirkeaprólék
1 tojás
3 dl felfőzött korpacibere (helyettesíthetjük 1-2 kanál borecettel)
2 dl tejföl
só, bors,
pár levél lestyán
Elkészítés:
Az olajon megdinszteljük az apróra vágott hagymát, beledobjuk a megmosott labodát, kevergetjük, majd felöntjük 1,5 l vízzel. Beletesszük a megtisztított, feldarabolt csirkeaprólékot, a felaprított lestyánt, sózzuk, borsozzuk, és kb. 10 percig főzzük. Beleszórjuk a rizst, beleöntjük a korpaciberét, és addig főzzük, amíg minden hozzávaló puha nem lesz. Akkor behabarjuk az egész tojással elkevert tejföllel.
Megjegyzés:
Savanykás, hűsítő, könnyű nyári leves, hús nélkül is finom.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése