ÉDESKÖMÉNY GRATIN - MERT MEGÉRDEMELTEM
Igen, megérdemeltem. Holott töredelmesen bevallom, soha eddig nem készítettem ezt a mediterrán zöldséget. Naná, hogy ismertem, hogy a fenébe ne, csak valahogy kimaradt. Persze a kömény-tea nem, akinek van/volt apró gyermeke tudja miért :)
Nnna, tegnap Isten tudja miért, utána nyúltam a zöldségesnél és hazavittem. Megsütöttem, megettem. Itt a vége, fuss el véle. Mint a mesében. Jó volt, holnap ismét beszerzek, de nem csak egyet.
A recept egyszerű.
Személyenként egy közepes méretű édeskömény gumót négy cikkbe vágunk és kb 20-25 percig főzzük. Nem árt neki.
Közben a sütőt (gáz) 230 fokon előmelegítjük és egy megfelelő méretű jénait kivajazunk, egy-két evőkanál zsemlemorzsával megszórjuk.
A megfőtt édesköményt belerakjuk és az alábbi mártással öntjük nyakon.
Gumónként 1 dl főzőtejszínt melegítünk és kb 5 dkg valamilyen finomabb reszelt sajtot szórunk bele. Óvatos kevergetéssel felolvasztjuk a sajtot, majd gumónként számolva 1 dl vízbe egy evőkanál étkezési keményítőt, sót, borsot és szerecsendiót szórunk, evvel a masszával sürítjük a mártást, amit ráöntünk a gumókra. Még egy kevés zsemlemorzsával megszórjuk és be a sütőbe. Kb 35 percig sül, eközben még 5-6 dkg sajtot reszelünk és 35 perc eltelte után a sütőt kinyitjuk, a reszelt sajtot rászórjuk a majdnem kész ételre és 10 percre visszatoljuk az egészet, hadd piruljon..De nem túlságosan!
A linkben leírtakat kicsit saját ízlésemre formáltam. Hm...talán a konyhai rutin miatt? Vagy nem is tudom. Mindenesetre jól sikerült
Ennyi..és nagyon ajánlom mindenkinek, mert ráadásul nagyon egészséges! Itt van, miért:
"Az édeskömény a zellerfélék családjába tartozik. Már az ókorban is ismerték, a rómaiak, a görögök, valamint a kínaiak rendszeresen használták egészségre gyakorolt pozitív tulajdonságai miatt. Több fajtája is ismeretes, így a közönséges, a római és az olasz édeskömény. Ma elsősorban a mediterrán vidékeken terem.
Milyen tápértékkel rendelkezik?
Az édeskömény egyedülálló antioxidáns és egészségjavító hatással rendelkezik. Nagy mennyiségű magnéziumot, kalciumot, foszfort, vasat, káliumot és mangánt, a vitaminok közül pedig A-, B- és C-vitamint tartalmaz. Erről többet "
Egy másik info, amely az édeskömény-magról tudósít:
"DR FLÓRA
Latin neve: Foeniculum vulgare Mill.
A drog latin neve: Foeniculi fructus
Német neve: Fenchel
Angol neve: Fennel
Felhasználható részei:
A drogot a növény termései képezik. A gyógyszerkönyvi minősítés szerint a drognak min. 3,5 % illóolaj tartalommal kell rendelkeznie. Hivatalos továbbá a magvakból desztillálás útján nyert illóolaj is.
A növény hatóanyagai:
Anetolt, fenchont és ánizs aldehid tartalmú illóolajat, zsírosolajat, cukrot, fehérjét, stb. tartalmaz.
A tea hatásai, felhasználása:
Köhögéscsillapító, nyálkaoldó, étvágy és emésztésserkentő, ízjavító, görcsoldó és tejszaporító hatása miatt fogyasztják. Külsőleg szem és torokgyulladásban, öblögetőszerként használható.
Fogyasztási javallat:
Főzetét 2 evőkanál zúzott drogot 1 csésze vízhez, 2 percig főzve készítjük.
Figyelmeztetés:
Különösebb veszélyforrása a növénynek és az abból készült teának nincsen.
Előfordulási helyek:
A Földközi-tenger mentén honos, nálunk három változatban termesztik, ezek a var. dulce, var. vulgare és var. azoricum.
Száradási arány: 2-3 kilogramm nyers áruból lesz 1 kilogramm száraz áru.
Érdekesség:
Az ókori görögök az édesköményt marathonnak nevezték el Marathonól, mert a falu körül egész bozót volt vadon termő édesköményből. Hippokratész leírásában csecsemőkori bélgörcsök ellen ajánlotta. Egy másik ókori görög orvos, Dioszkoridész emésztést könnyítő gyógyszerként írja le. A rómaiak az emésztésüket serkentették vele, nagy, gyomorterhelő lakomák előtt körbe adtak egy kis szelencét, amelyben édesköménymag volt
Virágzása: Júliustól Szeptemberig
Népies nevei:
Olasz vagy Római kapor, bécsi kapor, orvosi fénik, németkömény.
Származás: Dél-Európában, a mediterrán térségben őshonos, napjainkban is itt termesztik és fogyasztják szélesebb körben. Már az ókori görögök és rómaiak is ismerték és termesztették. Olaszországban és Spanyolországban századunk elején terjedt el, jelenleg Olaszországban termelik a legnagyobb mennyiségben. Fogyasztása fokozatosan terjed északon. Ma már Svájcban, Hollandiában és Franciaországban is kezdik megkedvelni.
Érdekesség: A gyógyászatban köhögés elleni, görcsoldó és étvágyjavító hatását érvényesítik. Különösen a gyermekgyógyászatban ismert görcsoldó teaként.
Jellemzés: Az édeskömény levelei hagymaszerűen tömör gumót képeznek. A gumó oldala kissé bordázott, míg a levelei a kaporhoz hasonlóak. Íze különleges, pikáns, kissé savanykás ízű, ánizsra emlékeztető. Szárai ropogósak, levelei csillogó zöldek.
Fajtái: Három fajtája ismert: a fűszerkömény, kerti édeskömény és a főzelék édeskömény. Sütéshez, egytálételekhez az utóbbit használjuk.Energitartalom27 kcal, 98 kJ/100 gramm
Melyiket vásároljuk?: Amennyiben tehetjük vásároljunk kisebb, zsenge gumókat. A gumók tiszták, fehérek és hibátlanok legyenek, levelei élénk zöldek és frissek.
Eltarthatóság, tárolás: Sajnos az édeskömény is a kevéssé eltartható zöldségek közé tartozik. Hűtőben tárolva is pusztán egy-két napig áll el.
Előkészítés: A felső részét távolítsuk el a zöldségnek és utána vágjuk a kívánt formára. Szeletelhetjük karikára, ha azonban nyersen salátához adjuk, akkor vágjuk kisebb, vékony darabokra.
Elkészítés, felhasználás: Felhasználási lehetősége sokoldalú. Jól készíthető belőle előétel, saláta, leves, főzelék és mártás. Különböző édességek és likőrök ízesítésére használható. Olaszországban párolva, olajban kisütve fogyasztják.
Vitaminok, ásványok: Nagy mennyiségű kalciumot, magnéziumot, foszfort és vasat tartalmaz. A vitaminok közül az A és B vitamintartalma a kiemelendő.
Élettani hatások: Az édesköménynek fontos hangsúlyozni idegnyugtató, illetve az emésztésre gyakorolt pozitív hatását.
Édeskömény (Foeniculum vulgare Mill.)
Felhasznált rész: termés
Már az ókorban ismerték és nemcsak gyógyszerként, hanem fűszerként is használták mediterrán népek, kínaiak és indiaiak. Dél-Európában, a Földközi-tenger mentén honos, számos országban, így nálunk is termesztik. Hazánk területére a rómaiak közvetítésével jutott el, és a középkori kolostorkertekben termesztett növények között szerepelt.Az édeskömény nálunk a termesztésből kivadulva is megtalálható. Évelő növény, élettartama 3-5 év, az első évben már virágzik és termést is hoz. 1-2 m magas és erősen elágazó, hengeres szárú, levelei többszörösen szárnyasan összetettek. Virágzata kétszer összetett ernyő, a virágok szirmai sárga színűek. Termése ikerkaszat.
A Feoniculum vulgare subspecies capillaceum három változatát termesztik. A varietas vulgare éréskor sötét színű, csípős, kissé édes ízű termést hoz, ezt használják elsősorban fűszerként. A varietas dulce hosszabb, keskenyebb, halványabb színű, nem csípős, hanem édeskés ízű terméseket hoz, ebből származik a római kömény. A varietas azori változatának termése többnyire kellemetlen ízű, délvidékeken termesztik, fiatal hajtásait főzeléknek és salátának használják.Szaporítása magról történik. Március végén, április elején vetik 40-60 cm sortávolságra. A nem túl száraz vályog- vagy homokos agyagtalajokat kedveli, 20-25 cm tőtávolságra célszerű ritkítani. Egyenlőtlenül érik, először a főhajtásokon levő ernyők érnek be, ezeket akkor vágják le, amikor már barnára színeződtek. 2-3 héttel később érnek be a mellékhajtások ernyői, ekkor az egész növényt célszerű levágni. Az első évben magas tarlót hagynak, ezáltal védhető meg a kifagyás ellen.A drog szaga kellemes, íze édeskés, kissé csípős. Tartalmaz: 2-6% illóolajat (50-60% anetol, 20% fenkon stb.), 12-18% zsírosolajat, 4-5% cukrot, 20% fehérjét.Levesek, főzelékek, szószok, halételek fűszerezésére, kenyér, zsemle, teasütemények, cukorkák ízesítésére használják. A likőripar egyik aromája. Átható aromája miatt óvatosan kell adagolni!
A csecsemők szélhajtó teájának fő komponense, ezen túl emésztést serkentő, étvágyjavító, görcsoldó teakeverékek alkotóeleme. A korszerű gyógyászatban elsősorban köhögés- és görcscsillapító, valamint étvágyfokozó hatása miatt alkalmazzák.Az ősi Kínában, Indiában kígyómarás elleni szerként is használták.
Az édeskömény szinonim nevei: bécsi kapor, főnigli, főnikli, nagykömény, német kömény, olasz kapor, római kapor, édesénik, magyar ánizs, ánizskapor, venkel."
DR FLÓRA
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése