Nyár közepétől október végéig érik folyamatosan. Leginkább erdőben, csalitosban szokták szedni, bár ültetvényen nevelt gyümölcsei szintén zamatosak, egészségesek. Ha nem járunk erdőben, zöldségesnél, piacon hozzájuthatunk. Vagy a saját kertből.
Érik a szeder az erdőszéleken, cserjésedő gyepeken, kertekben. Jelentős ásványi anyag- és vitamin tartalma miatt régi, fontos tápláléka az embernek.
A legrégebben - az emberiség történelmének kezdetein is - gyűjtött gyümölcsök közé tartozik, hiszen ősidők óta ismert gyümölcstermő vadnövénye a mezőknek, ligeteknek. Maradványait - egy sor más élelmet szolgáltató növényével együtt - megtalálták a svájci cölöpépítményekben; az ott lakók étlapjának 25 gyümölcse között a szeder is rendszeresen szerepelt. Mi úgy ismertük meg, mint szúrós növényt, amely nyáron a dűlőutak árkaiban, tarlókon, parlagföldeken nyújtogatja kellemetlen karcolásokat okozó indáit, és amelynek apró, fekete bogyói édes-savanykás ízükkel felüdítik az augusztusi kánikulában erdőt, mezőt járó embert. A kertekbe régebben csak imitt-amott fogadták be a már nemesített, nagyobb gyümölcsöt termő, tüskés fajtáit, de főként nem gyümölcsterméséért becsülték, hanem azért, mert ember és állat számára áthatolhatatlan élősövényt lehetett belőle nevelni.
S. A. Pieniazek professzor, korunk egyik legnevezetesebb, lengyel gyümölcskutatója Utazás a Világ gyümölcsöseiben című könyvében arra emlékezik, hogy az USA-ban sokféle vadszederfaj található a legmelegebb déli államoktól a leghidegebb északi vidékekig. Főleg kúszófajtákat nemesítettek ki, és ezeket csak kis területen termesztették. Persze ő 1938-ban, mint fiatal doktorjelölt barangolt az Újvilágban, és a helyzet alapvetően megváltozott, mert keresztezés útján azóta sikerült előállítani a tüskementes szedret, ami nagymértékben elterjedt, és ma többet termelnek belőle, mint a málnából.
A szeder a védett, napos, zord szelektől megkímélt termő-helyet kedveli. A beérett vesszőkben a téli fagy csak a nagyon szigorú teleken tesz kárt. Akinek lehetősége van szedret telepíteni, itt kaphat ehhez hasznos tanácsokat.
Rendkívül egészséges gyümölcs!
100 g gyümölcsben nagyjából 85 g víz van. Energiatartalma 52 kcal, 218 Kj. 7 g fehérjét, 4 g zsírt, 12-13 g szénhidrátot rejt. Az ásványi anyagok közül 196 mg kálium, 32 mg kalcium, 21 mg foszfor, 20 mg magnézium, kb. 1 mg mangán, fél mg vas, valamint réz van benne.
Sok A-vitamin, 21 mg C-vitamin, fólsav, valamint némi B1-, B6-vitamin, riboflavin, pantoténsav, niacin is van benne.
A fekete szeder levele gyógynövény-alapanyag, ami galluszsav- és ellágsav típusú csersavakat, flavonoidokat, gyümölcssavakat tartalmaz.
A szederlevélből készült teát hasmenés ellen, izzasztónak, salaktalanítónak használják. Vércukorszint-csökkentő hatása is ismert. Főzete gyulladásgátló öblögető, gargarizáló szer szájnyálkahártya- és fogínygyulladás kezelésére, valamint aranyér elleni ülőfürdőhöz.
Legjobb frissen fogyasztani, ugyanakkor kiváló fagyaszthatósága miatt érdemes télire is tartalékolni ebből az igazán hasznos gyümölcsből, melyből lekvárt, dzsemet főzhetünk, amit később felhasználhatunk natúr joghurthoz keverve vagy süteménybe.
Egy könnyen készíthető desszertet ajánlok most.
Szedres mascarponés parfé, babapiskóta alapon
Hozzávalók
A desszert alapja:
30 dkg szeder
10 dkg méz
15 dkg babapiskóta
2 ek kókuszvaj (lehet vaj)
A krém:
25 dkg mascarpone
250 ml habtejszín
op. méz vagy cukor
Tetejére:
gyümölcs
méz
A babapiskótát összetörjük, vagy daráljuk és a kókuszvajat (vagy sima vajat) hozzáadjuk.
Egy kapcsos tortaformát folpack fóliával bélelünk és a szederpürét összekeverve a babapiskótás masszával, az egészet belenyomkodjuk.
A krém készítése:
1/2 dl tejszín kivételével a többit keményre felverjük. A mascarponét a 1/2 dl tejszínnel fellazítjuk és a felvert habhoz adjuk. Ezt rásimítjuk a szedres piskótára. Ezután fagyasztóba tesszük és kb 3 óra alatt (lehet több idő is) keményre fagyasztjuk.
Tálalás előtt 20 perccel kivesszük a hűtőből és már le is csatolhatjuk a formát. A félretett egész szedrekkel díszítjük és máris tálalható.
Kellemes próbálkozást és jó étvágyat :)
További szedres finomságok itt
Forrás: Bálint gazda, Szeretrehangolva, Házipatika
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése