Ebből a receptgyűjteményből, ha jól emlékezem, először Húsvét táján sütöttem meg egy csábítóan egyszerű, ugyanakkor gazdag ízhatásokat kínáló kuglófot Kaiser kuglóf a neve. Egy leírás úgy tartja: A kuglófok császára!
Vajon mitől Kaiser? Nos nem nehéz kitalálni, hogy a recept eredete után az egykori magyar király, Ferenc József császár körül érdemes keresgélni. A bécsi udvarban - és Európában általában - ekkorra rég elfogadott szokás volt a kávéval, teával, süteményekkel elfogyasztott uzsonna. A jó ételeket, a házias, nyugodt légkört, az élet egyszerű örömeit, no és a szép színésznőket kedvelő császár kegyeit könnyen elnyerte Schratt Katalin - Frau Kiss, (egy könnyelmű magyar úr felesége volt) - színésznő, ki maga sem vetette meg az asztali élvezeteket. Mondhatni egymásra találtak...ez nem egészen így történt, ehhez a császár művészetpártoló felesége Sissy közreműködésére is szükség volt, lehet mondani, hogy ő "nézte ki" a magának való császári férj számára megfelelő kegyencnőnek Katalint. Katalin tökéletesen megfelelt a szerepre. Állítólag ő készítette először ezt a süteményfélét a császárnak.
Sissy, Ferenc József és Schratt Katalin (fotó: Welt.de)
A kuglóf elnevezés egyébként német szóból - labda, gömb "Kugel" - ered, s a német konyhakultúra erőteljes terjedésének bizonyítékaként nagy területen vált ismertté, országonként különböző elnevezéssel.
Nálunk a polgári ízlésnek megfelelően a legjobb cukrászatok természetesen kuglófot is készítettek a délután hozzájuk rendszeresen betérő hölgyeknek, természetesen az illendőség szabályai szerint eleinte külön szalonokat kialakítva részükre.
Kedvenc gasztronómiai könyvemben, Halász Zoltán Gasztronómiai utazások című örökzöldjében olvastam, hogy a divatossá váló kuglófozás temérdek változatát eredményezte Schratt Katalin kreációjának. Töltelékenként változó ízhatással varázsolva el fogyasztóját.
Most az általam is készített változatot mutatom be:
Hozzávalók:
2 dkg élesztő,
6 tojás sárgája,
2 dl tejszín,
1/2 dl tej,
20 dkg liszt,
10 dkg porcukor,
12 dkg őrölt mandulával
kevert 2 evőkanál porcukor,
8 dkg vaj,
1 teáskanál őrölt fahéj,
csipetnyi só.
Elkészítés:
Először a 1/2 dl langyos, enyhén cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt, majd egy keverőtálba (vagy dagasztógépbe) öntjük a 10 dkg porcukorral, a tojássárgájával, tejszínnel, liszttel, csipet sóval és alaposan kidolgozzuk, vagy egy dagasztóprogrammal kidagasztjuk a tésztát. közben az olvasztott vajat is fokozatosan hozzáöntjük.
A dagasztás befejeztével meleg helyen duplájára kelesztjük, vagy a dagasztógép programját kelesztőre állítjuk.
Amíg a tészta kel, a mandulát porcukorral, valamint a fahéjjal összekeverjük,
A sütőformát kizsírozzuk/vajazzuk, lisztezzük és a tészta egyharmadát beleöntjük. Meghintjük a fahéjas, mandulás cukorral és a tészta másik harmadával fedjük. Erre ismét a cukros, mandulás, fahéjas szórás, és végül a maradék tészta kerül.
Ne csodálkozzunk, ha ez a kuglóf egy kicsit lágyabb lesz, nem hibája, persze túl folyós sem lehet. Ha úgy látjuk, hogy nagyon könnyen folyik, kevés liszttel javíthatunk állagán.
A sütőt 180 fokra (villanysütő, nem légkeverős) állítjuk és a kuglófot készre sütjük. Vigyázzunk, ne nyitogassuk ki a sütő ajtaját! Körülbelül 35-40 perc alatt elkészül.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése