Néhány éve, karácsony, vagy egyéb alkalom idején, már nem emlékszem, zöldségételeket, vegetáriánus ételeket tartalmazó receptes füzetet kaptam ajándékba. Hogy ki mit súgott az ajándékozónak, gőzöm sincs. Mindegy...dobtam félre a vékony kiadványt, valahová a sublót mélyére. Aztán egyszer mégis belekukkantottam, nem ismert okokból. Valószínűleg kíváncsiság miatt. Mert ez az érzés eléggé erősen jelen van mindennapjaimban. Szóval olvasgatom a recepteket...hm...lapozás, hm...ej, ez nem lehet rossz. Így történt, hogy néhányat kipróbáltam és tudomásul vettem: a kizárólag zöldségből, magvakból, gabonából,vagy ezek kombinációjából született ételek bizony nagyon finomak lehetnek. Szerintem sokan előítélet, vagy valami rossz emlék miatt száműzik azokat a fogásokat, amiket így jellemez közlője: Vegán. Persze ma ennél jóval színesebb kínálat, idevágó kifejezésekben is. Nem is szaporítom tovább a szót, inkább közreadok egy-két olyan fogást, ami belefér a vegán fogalomba, mégis bárkinek jó szívvel ajánlom.
Sajtgombóc, rántott burgonya, diós, fokhagymás rizs és tartármártás
Először jöjjön a sajtgolyó:
Hozzávalók:
25 dkg túró, 20 dkg reszelt (bármilyen reszelhető) sajt, 1 egész tojás, 3 evőkanál liszt, kevés ételízesítő.
Elkészítés:
Az összes hozzávalót összegyúrjuk (plusz só nem ajánlatos, a sajt és ételízesítő elég), kisebb golyókat formázunk és a szokásos módon panírozzuk, forró olajban pirosra sütjük, papírtörlőn, rácson lecsepegtetjük. Ennyi. Ugye, milyen egyszerű?
Rántott burgonya:
Hozzávalók:
vastagabb szeletekre szelt, hámozott enyhén sós vízben félig főzött burgonya.
Elkészítés:
A félig főzött burgonyát szokásos módon panírozzuk és bő, forró olajban pirosban sütjük.
Diós, fokhagymás rizs:
Hozzávalók:
személyektől függően egy maréknyi mosott rizs, amit kevés olajon fehéredésig pirítunk, majd egy gerezd fokhagymával, ízlés szerinti sómennyiséggel elkeverjük és kábé másfélszeres mennyiségű forró vízzel leöntjük. Előfűtött (200 C.fok, nem légkeverős, villanytűzhely) sütőben, lefedve 25 percre betesszük. Ezután a hőt lekapcsoljuk, de a rizst még nem vesszük ki, csak addig emeljük le róla a fedőt, amíg egy maréknyi tisztított, durvára vágott dióval gyorsan össze nem keverjük. Jöhet még hozzá kevés (fél csokornyi) zöldpetrezselyem ilyenkor, majd vissza a lassan kihűlő sütőbe.
Tartármártás:
Rengeteg leírás van forgalomban. Egyik egyszerű változatát közlöm:
1 tojássárgáját, 1 teáskanál mustárral, habverővel lassan kevergetni kezdünk, közben óvatosan, szinte cseppenként hozzáadjuk a 1/2 dl napraforgó étolajat. Ha krémes állagúra sikerül alakítani, akkor van kész. Ekkor hozzákeverünk 3 dl tejfölt, kevés sót, 2 teáskanál porcukrot, fél citrom levét, kevés törött, fekete borsot.
Hűtve tálaljuk a fent leírt fogások mellé.
A tartármártás egyszerűbb változatát, kész majonézzel itt olvashatjátok.
A recept és a fotó Buchmüllerné Margittól származik. Köszönet :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése