Nekem édesapámat juttatta eszembe. Persze, mert imádott mindent, ami káposztából készült. Leges-legjobban a káposztás kalácsot. Nem maradhatott ki, ha anyám kalácssütésre adta fejét. Legalább egy csík káposztás kalácsnak muszáj volt kisülni a fával fűtött, lábakon álló "sparhelt" sütőjében.
Mi, gyerekek mindenféle kalácsot szerettünk, ha jól emlékezem. Anyám értett ezekhez. Ők a káposztás kalácsot is "'hajtókának" nevezték, holott ez nem egészen azt a - eredetileg somogyi - tésztaféleséget jelenti, aminek receptjére nem régen bukkantam a neten.
Hát megosztom. Köszönet a recept és a fotó közlőnek.
Hozzávalók:
1 kg liszt(lehet persze kevesebb is, az arányokat kell csak figyelni)
60 dkg margarin, vagy sertés zsír. (lehet fele-fele)
2 pohár tejföl,
só, bors.
Elkészítés
Először a lisztet, sót és zsiradékot morzsoljuk el, majd hozzátesszük a tejfölt és közepesen kemény tésztát gyúrunk.
Jó, ha időben fogunk a tésztához, mert letakarva legalább 2 órát pihentetni kell a jól kidolgozott tésztát.
Közben a káposztát lereszeljük, enyhén sózzuk, kis időre állni hagyjuk.(ehhez a tésztamennyiséghez másfél nagy fej káposztára lesz szükség).
Majd egy-két kanál olajon (vagy sertészsíron) a sóból kinyomkodott káposztát puhára dinszteljük, ízlés szerint borsozzuk.
Miután a tészta kipihente magát, lisztezett deszkán félujjnyi vékonyra nyújtjuk, A káposztát a teljes tésztára rákenjük, két oldalról középre hajtjuk (középen lesz egy csík).
Ezután még egyszer összehajtjuk - szemben egymással - majd középen elvágjuk (végigvágjuk). ezután kockázzuk, ki milyen nagyságúra szereti, olyanra szaggatja.
Közben 150 C- fokra felfűtjük a sütőt, a tészta kockákat vékonyan zsírozott, lisztezett tepsibe rakosgatjuk, egy felvert egész tojással megkenjük. A hajtókák 25-30 perc alatt szép, pirosra sülnek. Aki szereti, a sütőből kivéve kevés tejjel még megkenegetheti a tésztát.
Meleg ebédsüti, akár egy jó bab-, vagy gulyásleveshez ajánlanám, de reggelire, vacsorára is remek étek egy jó pohár forró teával, tejjel.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése