Tél végén a kemény hidegek még inkább kimerítik a szervezetet, hiszen ilyenkorra már elfárad a test, a lélek a szürkeség és a hideg miatt. A táplálkozással, zöldséggel, gyümölccsel, vitaminnal persze sokat javíthatunk ezen, ám eleink nem véletlenül időzítettek ez időre báli szezont, mulatságokat. Vidámsággal, sőt fergeteges bulikkal, jelmezálokkal igyekeztek ellensúlyozni a tél végi depresszió káros hatásait, úgy, ahogy tudták. Ez volt az alapja.
A többi már kultúrtörténet és vallástörténet.
A mai korban, miközben elvileg több lehetőségünk volna mindezen igények kielégítésére, a valóságban jóval kevesebben élnek a feszültség oldás, a rossz hangulat hagyományos módszereivel. Kevesebben báloznak, farsangolnak és ennek több oka van, amit itt és most nem fejtegetnék.
Inkább arról, hogy amíg kevesebb felnőtt áldoz a farsangolás oltárán, addig a gyerekek farsangi zsúrjának szokása szerencsére élő hagyomány.
Ilyenkor igyekszünk mindent elkövetni, hogy a parti minél emlékezetesebb legyen, a gyerekek jól érezzék magukat. Ennek érdekében előkerül konfetti, trombita, többféle játék, no és finomabbnál finomabb falatok kerülnek az asztalra. Sütemény, szendvics, italok.
Kedves, játékos jelmezekbe bújnak a kicsik és szerintem örömmel látják majd az alábbi - szerintem mutatós - jelmezes fogást az asztalon. Éppen ilyesmi után kutakodtam, amikor megtaláltam.
Merthogy a fasírt a gyerekzsúr kedvéért Teknőc Ernőnek öltözött! Bár a mai gyerekek közül nem biztos, hogy mindenki ismeri, a szülők minden bizonnyal emlékeznek a tévéből Dr. Bubó Bubó egyik kedves páciensére.
Kevés munkával igazán bájos és nem utolsósorban finom fogással örvendeztethetjük meg a bulizó gyerkőcöket. A szendvicsek mellett igazán jól fog mutatni. Garantálom!
Hozzávalók:
személyek számától függően virsli, darált sertéshús, sajt, fűszerek és néhány salátalevél a díszítéshez.
Készítése:
Először a darált húst ízesítjük a nekünk tetsző, vagy megszokott módon. Mehet bele reszelt vöröshagyma, fokhagyma, só, bors ( a pirospaprikával óvatosan bánjunk, a színe miatt), esetleg kevés tejben áztatott zsemle, vagy egy-két kanál zsemlemorzsa, egész tojás. Az összeállított darált húst félretesszük, a virsliről lehúzzuk a bőrt és ahány teknőst tervezünk, annyi virslit vágunk ketté. Ezek alkotják a lábakat. Először hosszában, majd keresztben is elvágjuk, majd a fasírt húsból maréknyi mennyiséget formázunk gombóccá. A fél virsli lábakat a képen látható módon elhelyezzük, a fej részhez pedig csak néhány centiméterre bevágott, egész virsli darabot illesztünk. A sütés alakítja majd ki a tátott szájat. Szemeknek két-két pötty szójaszósz, vagy paradicsom sűrítmény. Az egész borsot gyerekek esetében én elhagynám. Pici darab virsli a farkinca, néhány csíkokra vágott, vékony sajt a tetejére és ennyi. A 200 C-ra fűtött sütőben, zsírozott, vagy sütőpapírral bélelt tepsiben kb 30-35 perc alatt sütjük készre.
Jó mulatást :)
Szöveg: Hedera
Fotó és Forrás
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése